Най-важното съобщение от съвместната пресконференция между Мерц и френския президент Еманюел Макрон беше намерението за създаване на френско-германски Съвет по отбрана и сигурност, който показва решимостта на двете страни да "отговарят заедно на предизвикателствата пред Европа" и да "действат ръка за ръка".
По повод продължаващата война на Русия в Украйна, Мерц потвърди плановете си да посети Киев в следващите седмици и подчерта целта за "постигане на постоянно примирие и мирно споразумение с Русия".
Макар да е предпазлив относно поемането на ангажименти за разполагане на войски, Мерц заяви, че Германия и Франция ще предложат "гаранции за сигурност" на Украйна след подписване на мирно споразумение.
Той настоя, че това ще бъде възможно само със засилен ангажимент от страна на САЩ.
На въпрос относно изпращането на ракети Taurus с голям обсег на Украйна, френският лидер отговори:
"Нека говорим възможно най-малко. Несигурността е най-добрата за украинците."
Относно деликатната тема за ядреното възпиране, новият канцлер заяви, че иска тя да бъде обсъдена "с Франция и Великобритания" на европейско ниво.
Той добави, че тази дискусия трябва да се разглежда като "очевидно допълнение към това, което вече имаме с нашите американски партньори в НАТО".
Решението на Мерц да смекчи строгите фискални правила на Германия, особено по отношение на увеличаването на разходите за отбрана, беше приветствано в Париж.
По-конфронтационната му позиция спрямо президента на САЩ Доналд Тръмп също съвпада с дългогодишните усилия на Макрон за европейска автономия.
Въпреки това и двамата лидери остават разделени по редица ключови въпроси, включително търговското споразумение Меркосур.
Както и предшественикът му Шолц, Мерц продължава да подкрепя либерална търговска политика, за разлика от по-протекционисткия подход на Франция.
Bulgaria News Agency